Výstava Botanické příběhy, svět rostlin od poznání k využití se koná v rámci 125. výročí Akademie věd ČR, byla otevřena koncem dubna a potrvá do 13. 9. 2015. V rámci výstavy se můžete dozvědět mnohé zajímavosti ze světa rostlin včetně informací o invazních druzích, především těch, které zde sledujeme.
Výstava formou sedmi příběhů přiblíží současný botanický výzkum v Akademii věd ČR. Ukáže například, jak se proměňovala naše krajina od konce poslední doby ledové dodnes, jak se okrasná květina může změnit v nebezpečného vetřelce, proč rostliny spolupracují s houbami, jak mohou řasy přispět k čištění vody nebo jak poznání funkce rostlinných hormonů může vést k jejich léčebnému využití.
Mezi exponáty zaujme například půdní profil, který v sobě nese informaci o vývoji krajiny za posledních 14 000 let, fotobioreaktor k pěstování řas nebo rostliny pěstované in vitro. A protože výstava se koná v rámci cyklu s názvem „Umění (a) vědy“, k vidění bude i ukázka spojení umění a věd ve formě skleněné knihy, jejíž stránky jsou porostlé houbami. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky i hry pro děti.
V Průhonické botanické zahradě byla pro účely výstavy postavena unikátní kupole o průměru 8 m, kde jsou k vidění ukázky botanických pokusů. Sbírky botanické zahrady po dobu výstavy obohatí bazénky s vodními a mokřadními rostlinami včetně masožravých a některých velmi vzácných rostlin.
Výstavu bude doprovázet několik akcí. Pro veřejnost je připraven 2. ročník akce s názvem „Vědecký trek aneb Dobrodružná cesta do světa rostlin“ (30. 5.) a „Vědecké dílny“ – workshopy, kde si lidé budou moci zkusit práci vědce „na vlastní kůži“ (13. 9.), včetně aktivity založené na využití leteckých snímků. Navíc si můžete vyzkoušet najít bolšelvník na snímcích z našeho bezpilotního letadla.
Otevírací doba výstavy:
30. 4.–13. 9. 2015
expozice v zámku denně 11–19 h
expozice v botanické zahradě denně kromě pondělí 9–17 h
vstupné v ceně vstupného do Průhonického parku